Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Samsundan başlayıp İzmir’de noktalanan Kurtuluş Savaşını şöyle anlatır: “Her evresiyle düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış bu savaşlar Türk Subaylarının ve komutanlarının yüksek güçlerini ve yiğitliklerini tarihe bir kez daha geçiren muazzam bir yapıttır. Bu eser Türk Ulusunun Özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtıdır.
      
        Atatürk’ün “Türk Milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek gerçekleştirdiği Türkiye Cumhuriyetini işte böyle yüksek bir ruhtaki başkomutan, askerleri ve cefakâr Anadolu insanı kurmuştur.
        
         O günden bugüne ilerlemesini sürdüren devletimiz yaşadığı badireleri atlatmasını bilmiş ve dünyadaki güçlü devletler arasındaki yerini almıştır.
 
       Ulu çınarlar fırtınalı diyarlarda yetişir. Devletimiz kökü binlerce yıllık tarihe dayanan ve geleceğe doğru emin adımlarla büyüyen sapasağlam ulu bir çınardır.
 
       Cumhuriyetimizin 94. Kuruluş yıldönümünü kutlar Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda etmiş şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.